Samotný fotovoltaický jev spočívá v tom, že v polovodičových materiálech (jako jsou křemík, germanium nebo měďný indium galium diselenid) dochází ke vzniku elektronů, když jsou osvětleny slunečním zářením.
Sluneční světlo, které má fotonovou energii, uvolňuje elektrony z vazeb atomů v polovodiči, čímž se vytváří volné elektrony a kladné mezery.
Tyto volné elektrony a mezery se pohybují různými směry pod vlivem elektrického pole, které je vytvořeno mezi jednotlivými vrstvami solárního panelu.
Aby bylo možné tyto volné elektrony zachytit a využít jako elektrickou energii, jsou v solárních panelech vytvořeny speciální p-n přechody.
Tyto přechody spojují dvě vrstvy polovodičového materiálu s opačnými typy vodivosti (jeden materiál má více elektronů, druhý méně elektronů).
Tím se vytvoří elektrické pole, které umožňuje zachytit volné elektrony a přenést je k elektrodám, což vytváří elektrický proud.
Fotovoltaický panel se skládá z mnoha solárních článků, které jsou propojeny a zabudovány do modulu.
Tyto moduly jsou pak dále propojeny k vytvoření solárního panelu s určitým výkonem.
Solární panely jsou pak instalovány na střechách budov, na pozemcích, ve stínících zařízeních nebo na plovoucích zařízeních na vodě.
Fotovoltaické systémy jsou často propojeny s bateriemi, které ukládají energii pro použití v době, kdy není slunce k dispozici (např. v noci).
Tento proces zahrnuje několik kroků, jako je konverze stejnosměrného proudu, který vyrábí fotovoltaický panel, na střídavý proud. Ten může být použit pro spotřebu v obytných domech nebo průmyslových budovách.
Celkově lze říci, že fotovoltaika je čistá a udržitelná technologie, která umožňuje využití slunečního záření k výrobě elektřiny.
Díky vysokým cenám elektřiny je fotovoltaická elektrárna velmi výhodná a v kombinaci s bateriemi činí domácnost nezávislou na cenách energií na globálních trzích.
Chcete se stát jednou z takto nezávislých domácností?