Vzdálený monitoring fotovoltaiky se stává stále populárnější možností pro sledování výkonu solárních panelů a efektivity výroby elektřiny z fotovoltaických systémů.
Tento způsob sledování se stává stále běžnějším využíváním technologie IoT (Internet věcí) a umožňuje majitelům solárních panelů sledovat výkon svých systémů v reálném čase a z jakéhokoliv místa na světě.
Co to je vzdálený monitoring fotovoltaiky?
Vzdálený monitoring fotovoltaiky je systém, který umožňuje majitelům solárních panelů sledovat a kontrolovat výkon svých solárních panelů prostřednictvím internetového připojení.
Tyto systémy využívají senzory a další technologie IoT pro sledování výkonu panelů, měření výroby elektřiny a dalších údajů souvisejících s provozem solárního systému.
Data jsou následně přenášena na cloudovou platformu, která umožňuje majitelům solárních panelů sledovat výkon svých systémů z jakéhokoli zařízení s připojením k internetu.
Jak to funguje technicky?
Vzdálený monitoring fotovoltaiky se skládá z několika částí. Senzory jsou namontovány na solárních panelech, které měří napětí, proud a další parametry výkonu panelů.
Tyto senzory jsou následně připojeny k datovým sběrným zařízením, která sbírají data z jednotlivých senzorů. Sběrná zařízení jsou následně připojena k internetu, aby mohla data o výkonu panelů být přenášena na cloudovou platformu.
Jaké má výhody mít vzdálený monitoring?
Existuje několik výhod, které přináší vzdálený monitoring fotovoltaiky.
- Zaprvé, majitelé solárních panelů mohou sledovat výkon svých systémů v reálném čase a z jakéhokoliv místa na světě. To znamená, že majitelé mohou rychle zareagovat na jakékoli problémy s výkonem svých systémů a snížit tak riziko ztráty elektřiny.
- Dále vzdálený monitoring umožňuje majitelům solárních panelů monitorovat efektivitu svých systémů a identifikovat oblasti, které by mohly být zlepšeny. Například majitelé solárních panelů mohou sledovat, jaký vliv má na výkon jejich systémů změna počasí nebo sezónní vlivy. Toto umožňuje majitelům plánovat údržbu svých systémů a zajistit tak jejich maximální výkon a dlouhověkost.
- Výhody vzdáleného monitoringu fotovoltaiky jsou tak značné, že mnoho elektráren po celém světě přechází na tento systém. Tento trend se projevuje například ve výhodách pro životní prostředí. Snižuje se totiž množství zbytečné výroby elektřiny, které by vzniklo kvůli problémům s výkonem solárních panelů, a také se snižuje množství odpadu vznikajícího při výrobě elektřiny z fosilních paliv.
Výhody vzdáleného monitoringu fotovoltaiky však neplatí pouze pro velké elektrárny. Také majitelé menších solárních systémů, jako jsou například rodinné domy, mohou využívat tuto technologii a sledovat výkon svých systémů v reálném čase.
Energoma dodává výhradně elektrárny se vzdáleným monitoringem.