Bylo jen otázkou, kdy dojde ke zdražování regulovaných cen energií. A rok 2024 je ve znamení zdražování, což ovlivní jak domácnosti, tak velké odběratele.
Energetický regulační úřad (ERÚ) na konci roku 2023 oznámil, že regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti vzroste o 65,7 %, což představuje přibližně 1077 Kč za megawatthodinu (MWh). U plynu pak vzroste o 38,8 %, tedy o 125 Kč za MWh.
Vliv na domácnosti:
Pro průměrnou domácnost, která ročně spotřebuje okolo tří MWh elektřiny, to znamená zvýšení nákladů o zhruba 3200 Kč.
Přestože ERÚ uvádí, že nárůst regulované části vyvažuje letošní pokles obchodní složky od dodavatelů, většina domácností si připlatí, především ti, kteří mají končící fixace cen.
Vliv na firmy:
Ještě dramatičtější je situace u velkých odběratelů. Regulovaná část elektřiny na úrovni vysokého napětí stoupne o 105,5 % a na velmi vysokém napětí dokonce o 190,9 %.
U plynu pak o 41,8 % pro velkoodběratele. To může vést k výraznému nárůstu nákladů a snížení konkurenceschopnosti některých firem.
Důvody nárůstů cen:
Výrazné zvýšení regulovaných cen je důsledkem přesunu finanční zátěže zpět na odběratele, které dříve částečně pokryly státní dotace v reakci na energetickou krizi.
Hlavními faktory jsou znovuzavedení příspěvků na obnovitelné zdroje energie (POZE), nárůst cen energie, inflace, klesající spotřeba a investice do distribučních soustav.
V roce 2023 byl nárůst regulované složky mitigován dotacemi ze státního rozpočtu ve výši 59 mld. Kč, které pomohly pokrýt náklady na technické ztráty a systémové služby.
Pro rok 2024 byly dotace stanoveny na 9,35 mld. Kč, což je výrazné snížení. ERÚ uvedl, že pro elektroenergetiku snížil náklady o cca 14 mld. Kč, zatímco v plynárenství o 1 mld. Kč.
Nárůst regulované složky cen energií v roce 2024 představuje významnou finanční zátěž pro české domácnosti a podniky.
Ačkoliv státní dotace částečně zmírňují dopad, vývoj cen bude velmi individuální a závislý na specifických okolnostech jednotlivých odběratelů.
Bylo jen otázkou, kdy k tomuto zdražování dojde.
Celá distribuční soustava je zastaralá a už teď má problémy zvládat současné potřeby odběratelů.
Když k tomu přidáme očekávané nároky na distribuční soustavu v nejbližších letech, tak pokud nedojde k investicím a inovacím do sítě, jsme velmi blízko blackoutu.
Snižujeme účty za energie
V Energomě pomáháme domácnostem i firmám optimalizovat náklady za energie. Sledujeme vývoj cen elektřiny a plynu, rozumíme tarifům, energetickým aukcím, fotovoltaice a dalším energetickým inovacím.
Spolehlivě a zcela zdarma vám srovnáme ceny energií, vybereme nejvýhodnější nabídku na trhu a pomůžeme vám nastavit výhodnější podmínky a smlouvu s dodavatelem.